Jarosław Pudełek/ Lipiec 5, 2019/ Aktualności/ 9 comments

Zasada 2 minut

Zasada 2 minut jest jedną z moich ulubionych technik wykorzystywanych w zarządzaniu sobą w czasie, gdyż jest doskonałym przykładem na to, że najskuteczniejsze są najczęściej najprostsze rozwiązania.

Genialność jej polega przede wszystkim na jej prostocie a jej niewątpliwą przewagą jest to, że można ją wprowadzić w życie właściwie od razu – bez konieczności nabywania dodatkowej wiedzy oraz dodatkowego przygotowania.

Zasada 2 minut mówi wprost:

jeżeli czynność, którą masz do wykonania zajmie ci 2 minuty,
lub krócej – wykonaj ją od razu!

Po co poświęcać 2 minuty na zapisanie zdania do wykonania później, skoro można je wykonać teraz?

Czasami 2 minuty to 4 minuty

Zapisanie zadania na liście spraw do załatwienia i wyszukanie go w późniejszym terminie zajmuje około 2 minut. Jeżeli zadanie można wykonać w ciągu 2 minut, to na proces w całości poświęcasz w sumie 4 minuty. To 2 razy więcej czasu. Jak to pomnożysz przez ilość takich drobnych zadań w ciągu dnia to uzbiera Ci się całkiem niezła porcja zmarnowanego czasu.

Pomyśl tylko o tych e-mailach zalegających w Twojej skrzynce pocztowej, na które mógłbyś odpowiedzieć w ciągu 2 minut. Pomyśl o tych prostych czynnościach, których nie brakuje w Twoim kalendarzu, które w nim zalegają (albo – co gorsze – przechodzą Ci z dnia na dzień), a które możesz wykonać w ciągu 2 minut i o nich zapomnieć. Pomyśl o zapełnionym plikami pulpicie Twojego komputera, na którym nie raz ciężko Ci coś znaleźć, a który można uporządkować w ciągu 2 minut (i później robić to na bieżąco).

Małe sprawy zalegają w głowie

Takie małe zadania są bardzo zdradliwe, bo są tak małe, że nie chce się ich notować. Naturalnym odruchem jest chęć zapamiętania tego zadania zamiast zapisania go na liście. Jednak trzymanie takich informacji w głowie jest bardzo nieefektywne. Jeżeli zostawisz taką drobną sprawę w pamięci, to albo nie będziesz się mógł skoncentrować, bo w kółko będziesz o niej myślał, albo po prostu o niej zapomnisz.

Małe sprawy załatwiaj zatem od razu – bez konieczności zarówno ich zapamiętywania jak i wpisywania na listę zadań do realizacji!

2 dodatkowe korzyści ze stosowania zasady 2 minut

1. Korzystanie z Zasady 2 minut obniża poziom Twojego stresu – więcej czasu i mniej rzeczy „na głowie” to właśnie przepis na niższy poziom stresu.

2. Podnosi się u Ciebie poziom zadowolenia – zrealizowanie kilku „małych” zadań daje satysfakcję i nastawia pozytywnie do realizacji kolejnych.

Są jednak przypadki, gdy stosowanie Zasady 2 minut może być dla Ciebie niekorzystne. Wystrzegaj się tych sytuacji i miej oczy szeroko otwarte.

Kiedy nie stosować zasady 2 minut?

Zdarzają się sytuacje, w których ścisłe przestrzeganie zasady 2 minut przynosi efekty odwrotne do zamierzonych.

Przykładem jest sytuacja, w której zajmujesz się czymś, co wymaga od Ciebie zaangażowania lub/i kreatywności. Nagle pojawia się zadanie, które można zrealizować w 2 minuty. Jeżeli przerwiesz sobie pracę na rzecz tego małego zadania, to po powrocie będziesz musiał poświęcić nawet kilkanaście minut na ponowne „wejście w temat”.

W takich momentach zdecydowanie należy notować wszystkie zadania niezwiązane z głównym tematem!

Pamiętaj, że zasada 2 minut nie może być wymówką prowadzącą do odwlekania realizacji większych zadań ("Tylko umyję ten brudny kubek i zabieram się do pisania – przecież to potrwa tylko minutkę…").

Share this Post

9 Comments

 1. niesamowite! takie proste a nie wpadłam na to wcześniej!

 2. Nie wierzę, że to takie proste 🙂 aż podejżane

  1. Najskuteczniejsze najczęściej są najprostsze sposoby 🙂 Proponuję sprawdzić a w razie pytań zapraszam do kontaktu: jaroslaw.pudelek@strefaszkolen.com
   Powodzenia!

 3. Takie techniki lubię bardzo!!! Muszę spróbować, bo czasu coraz mniej

  1. Proszę działać a sam Pan się przekona o skuteczności tej metody!
   Oczywiście w razie pytań zapraszam do kontaktu: jaroslaw.pudelek@strefaszkolen.com
   Proszę się podzielić po sprawdzeniu jak skuteczna jest ta metoda.
   Powodzenia!

   1. Muszę przyznać że to poprostu faktycznie działa 🙂 dużo zadań z kalendarza udało mi się usunąć

 4. bardzo przydatna technika

  1. Proszę korzystać do woli 😉

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*