Jarosław Pudełek/ Wrzesień 4, 2018/ Aktualności/ 0 comments

Strategia Vonneguta, czyli planowanie od końca.

Planowanie nie jest proste i wymaga sporo energii i zaangażowania. Jeżeli jednak jesteśmy przekonani co do tego, że bez dobrego zaplanowania działań nie osiągniemy naszych celów, szybko dojdziemy do wniosku, że warto jednak ten wysiłek ponieść.

Standardowe metody planowania sprowadzają się przede wszystkim do określenia działań, które musimy wykonać, przypisania im konkretnych dat realizacji oraz ustalenia terminów granicznych, do których dane działania muszą zostać przez nas przeprowadzone.
Jednakże nie zawsze warto używać tylko tego, co standardowe. Warto spróbować innych rozwiązań, aby przekonać się, które metody najbardziej nam odpowiadają.

Jedną z takich niestandardowych metod wykorzystywanych do planowania jest planowanie z wykorzystaniem strategii Vonneguta.

Amerykański pisarz Kurt Vonnegut miał interesującą metodę tworzenia swoich powieści. Najpierw wymyślał samo zakończenie książki, a następnie zastanawiał się, co musiałoby się zdarzyć wcześniej, żeby te postacie i ta scena mogły zaistnieć.

Jeżeli standardowe sposoby planowania średnio Ci się udają warto spróbować tej niestandardowej metody. Tradycyjne metody planowania zakładają planowanie chronologiczne, na osi czasu „od teraz”, aż do momentu, kiedy nasz cel zostanie osiągnięty.

Planowanie z wykorzystaniem Strategii Vonneguta należy do grupy technik tzw. planowania wstecznego. Wykorzystując tą metodę przestawiamy się na myślenie o celu, który to jest w centrum naszej uwagi oraz na sposobach zmierzających do jego osiągnięcia.

Już na starcie znamy zatem wizję efektu końcowego naszego celu, dzięki czemu łatwiej nam wyobrazić sobie kolejne kroki potrzebne do jego realizacji i łatwiej nam przystąpić do tworzenia konkretnego planu działań.

Aby zaplanować osiągnięcie celu z wykorzystaniem Strategii Vonneguta należy wykonać następujące kroki:

  1. Określ cel za pomocą jednej z metod, które wykorzystujesz (polecam np. metodę EnISMARTER), by cel był jak najbardziej konkretny i szczegółowy.
  2. Określ konkretną datę, kiedy chcesz osiągnąć swój cel. Jeżeli jest to możliwe określ tą datę z dokładnością co do godziny, a może nawet co do minuty.
  3. Przygotuj sobie linię czasu, składającą się z następujących odcinków:
    strategia Vonneguta
  4. W zależności od odległości celu (od czasu jaki założysz na jego osiągnięcie), ustal, jak duże będą poszczególne odcinki czasu, o który będziesz się cofać. Jeżeli widzisz potrzebę podziel dłuższe odcinki czasu (np. lata) na mniejsze wg takiej samej zasady. W przypadku planów wieloletnich można wykorzystywać odcinki kwartalne, w przypadku planów kilkumiesięcznych mogą to być odcinki tygodniowe.
  5. Przywołaj swój stan, kiedy osiągniesz swój cel. Wyobraź sobie i zapisz co czujesz, jakie wywołało to w Tobie emocje. Jakie udało Ci się odnieść korzyści z osiągnięcia Twojego celu?
  6. W kolejnym kroku wyobraź sobie, że cofasz się do dnia w punkcie 75% na Twojej osi czasu. Sprawdź o ile minut/godzin/dni/miesięcy/lat musisz się cofnąć, by tam się znaleźć. Zanotuj wszystko, co musi się wydarzyć (czego musisz dokonać) kiedy jesteś w punkcie 75%, żebyś zrealizował swój cel. W skrócie: sprawdź, co musisz mieć i co już masz, żeby za 25% czasu osiągnąć swój cel.
  7. Cofaj się następnie na swojej osi czasu do kolejnych punktów, będących swego rodzaju Twoimi „kamieniami milowymi”. Zapisuj wszystko co będzie Ci potrzebne oraz jakie działania musisz przeprowadzić, by za każdym razem pokonywać odcinki czasu na swojej osi.
  8. Punkt 7. wykonuj aż do punktu „Dziś”, dzięki czemu w rezultacie uzyskasz pełny plan realizacji Twojego celu, wraz z potrzebnymi zasobami oraz zaplanowanymi działaniami i granicznymi datami ich realizacji. I tak: przejdź do miejsca na Twojej linii oznaczonego jako 50% i sprawdź, co musisz mieć i co już masz, żeby za 50% czasu osiągnąć swój cel. Koniecznie zapisz to! Przejdź w miejsce oznaczone jako 25% i znów zastanów się, co musisz mieć i co już masz, żeby za 75% czasu osiągnąć swój cel. Nie zapominaj o zapisaniu. Cofaj się odpowiednio w miejsca oznaczone jako 12%, 6%, 3%, 1%, aż dojdziesz do dziś. W tym miejscu określ, co musisz zrobić jutro, żeby dojść do celu!

Może się okazać, że w procesie poruszania się po Twojej osi czasu Twój plan będzie wymagał poprawek. Bądź spokojny i elastyczny! Lepiej, gdy błędnie zaplanowany horyzont czasowy zostanie odkryty teraz – na etapie planowania – niż później, kiedy już zaczniesz działać.

Zdarzyć się, może że planowanie z wykorzystaniem Strategii Vonneguta doprowadzi do zmiany terminu osiągnięcia celu – i nie mam na myśli tylko wydłużenia czasu – często bowiem udaje się go skrócić!.

Wykorzystując strategię Vonneguta stworzysz swój plan i listę potrzebnych zasobów, więc wystarczy później tylko przystąpić do działania!

Ciekawostka: Wysłanie człowieka na Księżyc również zostało zaplanowane od końca 🙂

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*