Jarosław Pudełek/ Sierpień 5, 2019/ Aktualności/ 1 comments

3 proste pytania, dzięki którym zaoszczędzisz nawet 8 godzin w tygodniu.

Zgodzisz się pewnie ze mną, że Twoja doba nie jest z gumy? Stawiając cele, planując działania i nadając im odpowiednią ważność zaobserwowałeś, że pomimo wszystko czas jest nadal zasobem bardzo ograniczonym. Czy są zatem sposoby, by oszczędzać tego czasu jeszcze więcej, niż udaje Ci się to obecnie?

Wiesz już, że już wybór sposobu definiowania celu oraz planowania działań w dużej części przyczynia się do tego, jak bardzo te procesy są czasochłonne.

Gdybym jednak powiedział Ci, że jest możliwość oszczędzenia jeszcze dodatkowo nawet do 8 godzin Twojego cennego czasu tygodniowo? A gdybym jeszcze dodał, że wystarczy, że wykorzystasz do tego 3 proste pytania?

Wszystko zaczęło się od Julian Birkinshaw i Jordan Cohen, którzy to we wrześniu 2013r. na łamach Harvard Business Review1 podzielili się wynikami jednego ze swoich eksperymentów w obszarze produktywności. W wyniku przeprowadzonego eksperymentu okazało się, że:

41% czasu pracowników przeznaczane jest na tzw. działania uznaniowe, które ich wcale nie cieszą i równie dobrze mogłyby być wykonywane przez kogoś innego.

Badacze zadali sobie wówczas pytanie: „Dlaczego zatem pracownicy Ci upierają się przy tym, żeby samodzielnie te zadania wykonywać, marnując cenne minuty, albo nawet godziny swojego czasu?”.

Wniosek, który wyciągnęli z eksperymentu okazał się równie ciekawy co przerażający:

gdy czujemy się zajęci, wydaje się nam, że jesteśmy ważni!

Mamy wówczas możliwość stworzenia wrażenia zaangażowanych, a obserwacja postępów realizacji zadań sprawia nam radość.

Skąd zatem mamy wygospodarować te wspomniane na początku oszczędności czasu?

Sekretem jest wyrobienie u siebie nawyku przeprowadzania regularnej analizy zaplanowanych i realizowanych zadań. Analiza ta powinna w swoim rezultacie doprowadzić nas do wniosków odnośnie naszych zadań, by sprawdzić, które z nich można usunąć z naszego kalendarza, zdelegować do wykonania komuś innemu lub dokonać korekty.

Aby osiągnąć ten efekt wystarczy, że zadasz sobie 3 proste pytania:

  1. Które z moich zadań mogę zupełnie odrzucić, z których mogę całkowicie zrezygnować, gdyż ich realizacja nie przybliża mnie do realizacji mojego głównego celu?
  2. Które z moich zadań mogę zlecić do realizacji innym członkom mojego zespołu lub moim podwładnym?
  3. Które z moich zadań – pomimo, iż muszę je wykonać samodzielnie – mogę wykonać inaczej, w bardziej efektywny sposób?

1 Julian Birkinshaw oraz Jordan Cohen, “Make time for the work that matters,” Harvard Business Review, wrzesień 2013, http://hbr.org/2013/09/make-time-for-the-work-that-matters/ar/1

Share this Post

1 Comment

  1. oj to ja dopiero muszę czuć się ważna – jestem notorycznie zajęta 🙂 🙂 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*